Edward Wieczorek

W sobotę, 26 kwietnia 2025r. w kaplicy PTTK w kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie uroczyście odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona naszemu ŚP Kol. Edwardowi Wieczorkowi – Członkowi Honorowemu PTTK, Zasłużonemu Przewodnikowi PTTK oraz kierownikowi Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach.

Tablica pamiątkowa w Kaplicy PTTK- panteon naszego Towarzystwa  jest wyrazem uznania dla jego wieloletniej działalności na rzecz turystyki i krajoznawstwa. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli PTTK, przyjaciół i współpracowników, którzy wspominali jego zaangażowanie, pasję oraz wkład w popularyzację wiedzy o regionie.

 Wspomnienie o Edwardzie Wieczorku

Edward Wieczorek był jednym z najaktywniejszych postaci Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a nadana Jemu w 2017 r. godność Członka Honorowego PTTK sumowała Jego niecodzienne dokonania. O to przypomnienie znaczących dokonań:

Całym swoim życiem uczył Śląska. Jego publikacje, programy telewizyjne i audycje uczyły pojmowania Śląska i w sensie historycznym, i współczesności. Społeczna aktywność Edwarda Wieczorka skierowana była przede wszystkim na szkolenie kadr turystycznych, upowszechnianie wiedzy o regionie, na promocję turystycznej i krajoznawczej atrakcyjności województwa śląskiego. Od 1990 r. wspólnie z Górnośląskim Kręgiem Krajoznawców PTTK im. ks. dr. Jerzego Pawlika organizował co roku Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze oraz wspólnie z Regionalnym Klubem Przodowników Turystyki Pieszej im. Zygmunta Kleszczyńskiego — Sejmik Przodowników Turystyki Pieszej PTTK Województwa Śląskiego. Wspólnie z Samorządem Przewodnickim Województwa Śląskiego organizował warsztaty przewodnickie i kursy przewodników terenowych.

Edward Wieczorek  o Śląsku i jego urokliwej przestrzeni, i o ludziach Śląska nie potrafił mówić inaczej niż z wyczuwalną emocją. Był bowiem wielkim strażnikiem krajoznawczej pamięci Śląska. Złożoną historie Śląska i trudne losy Ślązaków znał nie tylko z dokumentów ale tez z historii rodzinnej. Urodzony w Katowicach, stał się uosobieniem myślenia o Śląsku w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.

Przez lata prowadził Regionalną Pracownię Krajoznawczą PTTK w Katowicach, która stanowiła ważny ośrodek wiedzy regionalnej i promocji historii regionu. Model prowadzonej przez Niego pracowni stał się wzorcowy, a sam znakomicie przyczyniał się do kształtowania myśli i praktyk regionalnych pracowni na terenie całego kraju. Był stymulatorem rozbudzania zainteresowań krajoznawczych, wynikających przede wszystkim z poznania bezpośredniego. Cenił inwentaryzację krajoznawczą pozwalającą z jednej strony na weryfikację wielu stwierdzeń, a z drugiej — na odnajdywanie związków z zarysowywania tendencji i uogólnień. W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym ważne było też to, że przez całe lata przewodniczył sądowi konkursowemu w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Ze zmarłym śp. ks. prałatem dr. Jerzym Pawlikiem, którego tablica znajduje się już w kaplicy PTTK, łączyło Go docenianie autorskiego zacięcia młodych krajoznawców. Charakterystyczną rzeczą u Edwarda Wieczorka było szukanie związków przyczynowo skutkowych, głęboka analiza uwarunkowań oraz wielorakich efektów, a na tym tle kształtowanie tolerancji, szacunku do dokonań ułatwiających życie, budowanie szacunku dla wiedzy i talentu.

 Edward Wieczorek pisał opracowania krajoznawcze. Pod Jego redakcją i z Jego współautorstwem ukazało się 21 zeszytów poświęconych inwentaryzacji krajoznawczej ówczesnego województwa katowickiego. Był też twórcą i redaktorem (od 1986 r.) „Krajoznawcy Górnośląskiego” Był autorem przewodników, w tym takich perełek, jak „Bytom i okolice” oraz „Racibórz i okolice”. Jego dorobek wydawniczy i piśmienniczy obejmuje ponad 900 pozycji, w tym 26 książek, 21 folderów oraz ponad 800 artykułów.

Jego znakomite piśmiennictwo, uzupełniane ikonografią Jego autorstwa, pięknie korespondowało z jego działalnością przewodnicką, z udziałem w szkoleniach przewodnickich, ale przede wszystkim z działalnością na rzecz wykorzystania i promocji dziedzictwa industrialnego. To Jemu w ogromnej mierze Polska i Śląsk zawdzięczają powstanie w 2006 r. Szlaku Zabytków Techniki, będącego częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To On opracował koncepcję i regulaminy odznaki „Znam Szlak Zabytków Województwa Śląskiego”, podobnie jak „Szlaki Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego” oraz „Fortyfikacje Województwa Śląskiego”.

Edward Wieczorek był cenionym i lubianym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Działalność rozpoczął w 1973 r. od funkcji sekretarza Komisji Młodzieżowej Oddziału PTK w Bytomiu. Ponad 20 lat był wiceprezesem Zarządu Katowickiego Oddziału Regionalnego PTTK. Od początku tego stulecia uczestniczył w pracach Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego PTTK, a od 2013 r. był jej przewodniczącym. Szczególną wagę przywiązywał do kontynuowania zapoczątkowanego przez Wandę Skowron wydawania „Studiów i materiałów z dziejów krajoznawstwa polskiego”. Poza cenną rzeczą, którą jest ocalenie od zapomnienia znaczących części z historii życia Towarzystwa jest to ogniwo skupiania autorów doceniających wartość samej działalności krajoznawczej i jej dokumentowania. Swoją pracę w sferze ogólnopolskiej zaznaczył też udziałem w przygotowaniach VI i VII Kongresów Krajoznawstwa Polskiego.

Reprezentował Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w pracach Komisji Marszałka Województwa Śląskiego ds. otwartego konkursu ofert w dziedzinie krajoznawstwa i upowszechniania turystyki. Był członkiem zespołu Marszałka Województwa Śląskiego ds. wykorzystania i promocji dziedzictwa industrialnego województwa śląskiego, członkiem Rady Ekspertów Zewnętrznych przy Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Jana Długosza w Częstochowie. W roku 2020 został powołany przez Marszałka Województwa Śląskiego do Śląskiej Rady Turystyki.

Posiadał uprawnienia: organizatora turystyki, przodownika turystyki pieszej PTTK, przewodnika terenowego po województwie śląskim, strażnika ochrony przyrody, przodownika turystyki górskiej PTTK, przewodnika miejskiego po Katowicach i aglomeracji GOP, przewodnika terenowego po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, przewodnika beskidzkiego I klasy, instruktora przewodnictwa oraz honorowego przodownika turystyki pieszej PTTK, zasłużonego instruktora krajoznawstwa i honorowego przodownika turystyki górskiej.
 Był uhonorowany wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami, między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, Złotą Honorową Odznaką PTTK. W 2017 r. XIX Walny Zjazd PTTK nadał Edwardowi Wieczorkowi godność Członka Honorowego PTTK
            Edward Wieczorek był wspaniałym, szlachetnym i prawym Człowiekiem, niestrudzonym krzewicielem wiedzy o ojczystym kraju, niezapomnianym Kolegą i Przyjacielem, kochającym Mężem, Ojcem i Dziadkiem.

                                                               Cześć Jego Pamięci!!!

 

By Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *