XXI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu - posiedzenie jury

Pod koniec października 2012 roku w Poznaniu odbędą się kolejne Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON. Jest to impreza, podczas której można zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną jaka jest dostępna na naszym rynku. Na targi przybywają tysiące osób ciekawych nowości. Przybywają zarówno osoby indywidualne jak i przedstawiciele biur turystycznych. Większość z nich zainteresowanych jest różnymi publikacjami turystycznymi i krajoznawczymi. Właśnie na tych targach można będzie zobaczyć setki, jeśli nie tysiące różnych folderów, informatorów, przewodników czy map. Będzie tam jednak jedno wyjątkowe stoisko, na którym prezentowane zostaną wszystkie publikacje przysłane na tegoroczny XXI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Przegląd ten towarzyszy targom już ponad dwadzieścia lat. Organizatorami Przeglądu są: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Główny, w imieniu którego działa Komisja Krajoznawcza, Oddział Poznański PTTK i Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych oraz Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Celem Przeglądu jest znalezienie spośród publikacji wydanych w latach 2011 i 2012 tych, które wyróżniają się krajoznawczą zawartością publikacji, formą prezentacji walorów opisywanego terenu oraz poziomem edytorskim. Spośród przysłanych na Przegląd publikacji, nagrodzonych zostało po trzy w pięciu kategoriach. I właśnie one będą w sposób szczególny wyeksponowane na wspomnianym stoisku.

Jury Przeglądu w składzie: Wiesław Ostrowski (Przewodniczący), Mirosław Foć, Witold Gostyński, Mariusz Kołodziejczak, Bogdan Kucharski, Małgorzata Pawłowska i Krzysztof Tęcza, w dniach 15-16 września, na spotkaniu w Poznaniu, zapoznało się z nadesłanymi publikacjami i przyznało nagrody zgodnie z regulaminem Przeglądu. Oficjalna lista nagrodzonych ukaże się na stronie Przeglądu. Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwała Aleksandra Warczyńska - Komisarz Przeglądu.

Wspomnę tylko, iż w tym roku do oceny nadesłano prawie sto publikacji. Najwięcej w kategorii Monografie. I właśnie w tej kategorii wiele publikacji osiągnęło tak wysoki a zarazem równy poziom, że trudno było jednoznacznie zdecydować się na konkretną pozycję. Dlatego Jury aby wybrać te najlepsze poświęciło wiele godzin na dyskusję o każdej z nich.

Nagrody zostaną wręczone przedstawicielom wydawców w dniu 26 października 2012 roku, podczas wspomnianych Targów.
Krzysztof TęczaObrady Jury XXI Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej - zdjęcie K. Tęcza