Strona Komisji Krajoznawczej ZG PTTK

XIX OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD KSIĄŻKI
KRAJOZNAWCZEJ I TURYSTYCZNEJ
UWAGI JURORA

W październiku 2010 roku, w Poznaniu odbył się XIX Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Był on imprezą towarzyszącą XXI Targom Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2010. Te największe targi turystyczne w Polsce służą nie tylko nawiązywaniu kontaktów biznesowych, ale także, a może przede wszystkim przedstawiają całą branżę turystyczną. Można tutaj dowiedzieć się co nowego pojawiło się w tym temacie. Jednak dla nas najważniejszy, w tym momencie, jest Przegląd Książki, na którym będą, na wydzielonym stoisku, prezentowane nowości wydawnicze z zakresu krajoznawstwa i turystyki z ostatnich dwóch lat. Przede wszystkim wyeksponowane zostały wydawnictwa nagrodzone w tegorocznym Przeglądzie. Pozycje te zostały wytypowane na posiedzeniu jury Przeglądu, które odbyło się w dniach 25 i 26 września 2010 roku w Poznaniu. Przygotowano katalog oraz zaprezentowano zgłoszone wydawnictwa na Targach, tak by oprócz poszczególnych tytułów i ich autorów przedstawić także wydawnictwa, dzięki którym ukazało się tyle wartościowych i pięknych pozycji. Tym bardziej, że wśród nich są zarówno te wielkie i znane, jak i małe zupełnie nieznane, lub dopiero próbujące się wypromować. I dlatego musimy im w tym pomagać, choćby przez pokazywanie ich na Targach. A że czasami, w tym wielkim zalewie literatury krajoznawczej, niekoniecznie wielkiego lotu, trafi się jakiś rarytas, jakiś ciekawy pomysł, czy choćby próba przebicia się do ludzi w różnym wieku, na nas, członkach jury XIX Przeglądu spoczął ogromny obowiązek wyłapania tych nielicznych pozycji. Za przykład podam tu książkę, która zajęła II miejsce w kategorii przewodniki, czyli "Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór". Jest to pozycja adresowana zarówno do osób dorosłych: rodziców czy opiekunów, oraz do dzieci będących pod ich opieką. Informacje w niej zawarte podzielono na te dotyczące: stopnia trudności proponowanych tras, ich dostępności, bezpieczeństwa, a także faktów związanych ze zwiedzanymi miejscami. Natomiast część dziecięca mówi w zasadzie o tym samym, ale w nieco inny sposób. Są tutaj bajki i legendy. Są rebusy i zagadki powiązane z tym co w danej chwili widzimy. Są w końcu elementy zabaw terenowych. Bo wydawnictwo to powstało w ścisłej współpracy z miastem Szklarska Poręba, które nie tylko, że wsparło ów projekt finansowo, ale także w dalszym ciągu pomaga go realizować. W terenie umieszczono pewne znaki z omawianej książeczki, uzgodniono w najciekawszych miejscach sposoby potwierdzania pobytu dziecka, które po kilku wycieczkach może zgłosić się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie gdzie zostanie za swoje "osiągnięcia" nagrodzone. A gdyby pogoda nie dopisała to do książeczki dołączono kredki i kolorowanki, co zapewni rodzicom pomoc w zorganizowaniu czasu swoim pociechom. Muszę tutaj powiedzieć, że książeczka ta jest tylko jedną z całej serii publikacji w ten sposób promującej piękną ziemię jeleniogórską. Całość została opracowana przez wydawnictwo AD REM z Jeleniej Góry, którego właścicielka, pani Regina Chrześcijańska, stara się w ten sposób promować turystykę rodzinną. I to jest właśnie to. Bo któż jak nie nasze dzieci są w tym wszystkim najważniejsze. To właśnie one będą tworzyć naszą przyszłość. Także tą krajoznawczą. I to właśnie dla nich musimy starać się tworzyć sposób przekazywania wiedzy. A przekazywanie wiedzy poprzez zabawę jest najlepszy i jak na razie nie znaleziono nic co mogłoby to zmienić.
    Kończąc muszę stwierdzić, że Przegląd Książek Krajoznawczych i Turystycznych jak najbardziej spełnia postawione przed nim zadania. I cieszę się, że kiedyś wymyślono taką formę promocji krajoznawstwa szeroko pojmowanego.

Krzysztof Tęcza

P.S.
    Organizatorzy XIX Przeglądu:
    Międzynarodowe Targi Poznańskie
    Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
    Urząd Marszałkowski w Poznaniu

Skład jury XIX Przeglądu:
    Wiesław Ostrowski (Warszawa) przewodniczący
    Mirosław Foć (Poznań)