Komisje Krajoznawcze w Oddziałach PTTK

Zasady powoływania komisji przez Oddziały PTTK są określone w Statucie Oddziału opracowanym na podstawie Statutu PTTK. Tworząc Komisję Krajoznawczą należy zwrócić uwagę na następujące sprawy:

1. Komisja Krajoznawcza jest fachowym organem Oddziału PTTK. Działa w siedzibie Oddziału i może posługiwać się pieczątką podłużną z napisem:
    Polskie Towarzystwo
    Turystyczno-Krajoznawcze
    Oddział ... PTTK w ...
    Komisja Krajoznawcza
  2. Sposób tworzenia Komisji określa Zarząd Oddziału, który również zatwierdza uchwalony przez Komisję regulamin działania.
  3. W przypadku bezczynności lub działalności niezgodnej ze Statutem i uchwałami PTTK Zarząd Oddziału ma prawo rozwiązać komisję lub odwołać jej członków.
  4. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza, Komisja może pracować w składzie plenarnym, nie wyłaniając prezydium.
  5. Posiedzenia Prezydium Komisji powinny odbywać się w miarę potrzeb, posiedzenia plenarne nie rzadziej niż raz do roku.
  6. Komisja może pracować w zespołach, zapraszać na zasadach społecznych ekspertów, powierzać wykonanie prac osobom spoza swego grona.
  7. Uchwały Komisji prawomocne są jedynie wtedy, gdy zapadają w obecności przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego oraz co najmniej polowy członków Komisji. Uchwały zapadają większością głosów.
  8. Komisja realizuje statutowe zadania PTTK, uchwały Zjazdu Krajowego i Oddziału PTTK, uchwały Zarządu Oddziału PTTK, zwłaszcza zadania popularyzujące krajoznawstwo wśród członków PTTK i w społeczeństwie.
  9. Powyższe zadania członkowie Komisji realizują przy współpracy z Zarządem Oddziału i przy pomocy biura Zarządu Oddziału.

Przykład działań Komisji Krajoznawczej Oddziału PTTK:

• uczestniczenie w bieżącej działalności programowej Oddziału, pomoc w zakresie realizacji programu krajoznawczego innym komisjom, inspirowanie działalności krajoznawczej w kołach, klubach,
  • podejmowanie prac doskonalących działalność krajoznawczą w oddziale,
  • przygotowywanie projektów uchwał zarządu oddziału w zakresie krajoznawstwa,
  • reprezentowanie oddziału PTTK w ustalonym przez Zarząd Oddziału zakresie,
  • prowadzenie współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami, regionalnymi towarzystwami oraz samorządami w uzgodnieniu z Zarządem Oddziału PTTK,
  • prowadzenie szkoleń podstawowych i ogólnych dla członków PTTK w zakresie wiedzy krajoznawczej i wiedzy o regionie,
  • współpraca z nauczycielami i szkołami w zakresie realizacji wiedzy o regionie przewidzianej programami nauczania, popularyzacja ogólnopolskich konkursów PTTK: Konkursu "Poznajemy Ojcowiznę", Młodzieżowego Konkursu Krasomówczego, Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego,
  • praca z kandydatami na instruktorów krajoznawstwa,
  • wnioskowanie do odpowiedniego terenowo Regionalnego lub do Krajowego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa o mianowanie instruktorów krajoznawstwa, wnioskowanie do zarządu oddziału o przedłużenie uprawnień czynnym instruktorom krajoznawstwa regionu oraz instruktorom krajoznawstwa Polski,
  • wnioskowanie do Komisji Krajoznawczej ZG PTTK o skreślenie z rejestru instruktorów którzy nie działają lub tych którzy zostali pozbawieni uprawnień PTTK,
  • prowadzenie inwentaryzacji krajoznawczej,
  • upamiętnianie osób, obiektów, zdarzeń, inspirowanie działań popularyzujących krajoznawstwo - publikowanie artykułów prasowych, współpraca z radiem i TV, wydawanie przewodników, informatorów, monografii, organizowanie wystaw, konkursów, itp.,
  • propagowanie "Odznaki Krajoznawczej PTTK", odznak regionalnych, odznak kolekcjonerstwa krajoznawczego oraz turystyki kwalifikowanej. Weryfikowanie odznak zgodnie z posiadanymi uprawnieniami,
  • prowadzenie poradnictwa krajoznawczego, współpraca z właściwą regionalną pracownią krajoznawczą PTTK,
  • współpraca z Komisją Krajoznawczą ZG PTTK.

Roczne plany pracy komisji zatwierdzane są przez Zarząd Oddziału lub jego prezydium, któremu również należy składać corocznie sprawozdania z działalności.

Regulamin działania Komisji Krajoznawczej powinien być uchwalony przez Komisję, a zatwierdzony przez Zarząd Oddziału. Regulamin taki stanowi podstawę planowania i pracy Komisji.