Logo4nks.jpg (10462 bytes)

Nr 03/2007

Powrót

Gliwickie wystawy krajoznawcze

Obchody 100-lecia powstania PTK zorganizowane przez Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej w dniach 17-19.11.2006 r.

W ramach obchodów w dniu 17.11.2006 r. o godz. 12.00 zorganizowano wycieczkę śladami techniki „Od XVIII wiecznej huty żelaza do Fabryki Samochodów Osobowych Opla”. W tym samym dniu o godz. 16.00 otwarto wystawę „Dwie wieże trzy światy” w Wieży Widokowej kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach. Natomiast o godz. 17.00 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” przy ul. Krakusa 16 w Gliwicach odbyła się prelekcja multimedialna Henryka Hadasza „Rezerwat Łężczok”.

Wystawa „Dwie Wieże – Trzy Światy” oprócz zagadnień z dziejów kościoła i miasta przedstawia początki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i prezentuje sylwetki jego założycieli: Aleksandra Janowskiego, Kazimierza Kulwiecia i innych. Jest to stała wystawa i będzie czynna przez cały rok (oprócz miesięcy zimowych), a jej zwiedzenie umożliwia również wejście na szczyt wieży i podziwianie całej panoramy miasta od starówki po najnowsze dzielnice mieszkaniowe i rozwijający się przemysł, np. Fabrykę Samochodów Osobowych Opla, nową autostradę A-4 i inne. Widać również w głębi drugą wieżę – historyczny obiekt radiostacji gliwickiej.

W drugim dniu o godz. 10.00 nastąpiło otwarcie sesji krajoznawczej pod nazwą „Gdy rzeczywistość jest piękniejsza niż marzenia”, w czasie której wręczono odznaczenia i wyróżnienia. W czasie sesji prof. dr hab. Pola Kuleczka wygłosiła referat „Dzieje Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego”, mgr Edward Wieczorek „Początki ruchu krajoznawczego na Górnym Śląsku”, a mgr Edward Maleta „Działalność krajoznawcza Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej”. Miały miejsce też występy dzieci i młodzieży z Gimnazjum w Przyszowicach. Sesja odbyła się w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Jagielońskiej 21. Sesji towarzyszyła okolicznościowa jednodniowa wystawa, która miała na celu zaprezentowanie wartości krajoznawczych wystawianych zbiorów, pokazanie bogactwa tematów i form kolekcjonerskich oraz zachęcenia młodszego pokolenia do naśladowania tej pasji. Poniżej przedstawiamy wystawiających i ich zbiory:

I. Edward Maleta

1) odznaki turystyki górskiej i znaczki z rajdów świętokrzyskich, znaczki z sejmików i rajdów górskich „innych”, odznaki Instruktora Krajoznawstwa.

2) okazy geologiczne – 9 gablot minerałów i kamieni szlifowanych.

3) zestawy monet polskich o tematyce krajoznawczej: miasta, herby i inne emblematy, poczet królów polskich, herby województw, portrety sławnych Polaków.

4) koperty FDC (pierwszego dnia obiegu) o tematyce krajoznawczej.

5) wydane przez Gazetę Wyborczą: banknoty polskie – komplet reprintów i 7 plansz informacyjnych m.in. „Niezbędnik Śląski”, „Niezbędnik miejski”, „Szlak zabytków techniki” – mapa z opisem, „Zabrze-miasto zabytków techniki”(własność M. Lasko).

6) pocztówki – widokówki z mapkami – 4 albumy obejmujące Turcję – widokówki z mapkami – 22 albumiki.

7) Tableau Koła Przewodników Tatrzańskich.

8) wydawnictwa – „Tatry” – przewodniki opracowane przez T. Szczerbę i W. Kunickiego, – inne wydawnictwa książkowe: – „Wierchy”, „Ziemia” – po 3 egzemplarze przykładowe, – „Zeszyty Gliwickie” i „Monografie Gliwic”, – Zeszyty historyczne i krajoznawcze, opisy szlaków turystycznych, – Broszury Komisji Turystyki Górskiej, – Inwentaryzacja krajoznawcza woj. katowickiego, – Reprinty wydawnictw przedwojennych.

II. Henryk Hadasz Gatunki flory i fauny w systemie informatycznym – zbiór obejmuje „Wykaz gatunków” występujących na terenie Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier – opracowano 14 podzbiorów liczących 6378 gatunków.

III. Jadwiga Szandar Kroniki SKKT-PTTK „Włóczykije” w Szkole Podstawowej Nr 39 w Gliwicach, obejmujące okres od chwili powstania tj. od 11 lat, pokonkursowy pokaz prac plastycznych uczniów pt. „Z plecakiem przez Polskę”

IV. Penka Grabania Kroniki SKKT-PTTK „Turystyczna 13” w Szkole Podstawowej Nr 13 w Gliwicach, prowadzone od 1998 r. do nadal.

V. Magdalena Lasko „Obrazy Matki Boskiej na turystycznych szlakach i nie tylko” – zbiór obejmuje fotografie, reprodukcje, obrazki, foldery, broszury, kalendarze, wycinki prasowe, itd. – dotyczące znanych i mniej znanych wizerunków Matki Boskiej spotykanych na trasach wędrówek i nie tylko.

VI. Aleksandra Czechowska–Gąbka „Pilchowice dawniej i dziś” – 5 plansz (100 x 70 cm) z widokówkami całej gminy, „90 widokówek z przedwojennych Pilchowic” kronika z obchodów 700-lecia Pilchowic, dokumentacja ze starań o legalizację herbu Pilchowic.

VII. Irena Janas „Kroniki wycieczek Ireny Janas” – obejmują lata od 1987 do 2006, „Zbiór map z imprez na orientację” – są tu wszystkie mapy, z których korzystała wymieniona podczas tych imprez.

VIII. Sebastian Janas „Zbiór map z imprez na orientację” – zgromadzony od 2000 r., „Zbiór map z zawodów turystycznych i sportowych” – uporządkowany chronologicznie od 1993 r. do nadal.

IX. Krystyna Foryś „Kroniki Klubu Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody” – prowadzone bez przerwy od 1981 r. do nadal, tj. od 25 lat, „Kapliczki, krzyże i figury na moich szlakach turystycznych” – zbiór liczy 340 zdjęć z ośmiu województw.

6g-kop.jpg (71685 bytes)

6g-mlod2.jpg (75215 bytes)

6g-mlodz.jpg (86389 bytes)

6g-sesja.jpg (68865 bytes)

6g-wyst1.jpg (68493 bytes)

6g-wyst2.jpg (77789 bytes)

6g-wyst3.jpg (82694 bytes)

Opracowała: Krystyna Foryś

Powrót


Informację opracował: Henryk Paciej. Wszelkie uwagi można przekazać na adres email:  henrykpaciej@orso.pttk.pl
Copyright C 2007 RPK PTTK OPOLE. All rights reserved.  Aktualizowane: sierpień 12, 2007.