Nr 10/2005

Powrót

Wystawcy na CZAK 2005

L.p.

Imię i nazwisko
miejscowość

Tytuł kolekcji

Rodzaj kolekcji

1.

Maciej Czabak
Opole

„Plakietki turystyczne”

plakietki

2.

Sebastian Czabak
Opole

„Krajoznawstwo na kartach telefonicznych”

karty telefoniczne

3.

Bogdan Fałek
Koszalin

„Odznaki Oddziału PTTK w Koszalinie

odznaki

4.

Henryk Hadasz
Kędzierzyn-Koźle

„Informatyczny zbiór Flora i Fauna”

DVD

5.

Witold Kliza
Chełm

„Ogólnopolskie i regionalne odznaki”

odznaki

6.

Tadeusz Konieczko
Inowrocław

„Imieniny miasta Inowrocław, 130-lecie uzdrowiska”

zbiór mieszany

7.

Wojciech Kowalski
Lublin

„Odznaki z imprez: CZAK, SKP, OWRP, Giełdy Chomika, rajdy”

odznaki

8.

Ireneusz Leczykiewicz
Wałbrzych

„Wydawnictwa Bractwa Krzyżowców”

wydawnictwa

9.

Antoni Litwin
Olszyna

„Moje wędrówki krajoznawcze”

kroniki

10.

Norbert Mach
Chorzów

„Plakietki z imprez motorowych”

plakietki

11.

Henryk Paciej
Opole

„Biuletyny kolekcjonerskie”

wydawnictwa

12.

Tadeusz Rumiński
Wrocław

„Kronika Legionów Polskich”

zbiór mieszany

13.

Albert Szyndzielorz
Głogówek

„Sylwetki z Głogówka i okolic”

artykuły

14.

Mieczysław Tokarski
Włodawa

„90 rocznica przemarszu Legionów przez Lubelszczyznę i Podlasie”

zbiór mieszany

15.

Irena Wiernicka
Radom

Szlakiem Kochanowskiego

zdjęcia

Tradycyjnie, jak od wielu lat, organizatorzy 35 CZAK-u przewidzieli udział uczestników w wystawie i giełdzie kolekcjonerskiej. Stąd w zgłoszeniu były pytania o temacie zbioru, wielkości potrzebnego miejsca itp. Po raz pierwszy, od wielu lat, organizatorzy zapewnili podstawowy sprzęt, jakim są zamykane gabloty (niestety tylko 8 sztuk). Tradycyjnie, niestety na miejsce wystawy przewidzieli tylko jedną małą salkę. Tradycyjnie też organizatorzy nie powiadomili tych, którzy zgłosili chęć pokazania zbiorów, że mają zapewnione warunki wystawiania, o które prosili w zgłoszeniu. Tradycyjnie szef „4K”, przywiózł zbiory powierzone przez kilku członków Korespondencyjnego Klubu Kolekcjonerów Krajoznawców nie uczestniczących w CZAK-u. Byli zresztą i tacy członkowie „4K”, którzy przyjeżdżają na CZAK tylko na wystawę i giełdę kolekcjonerską. Dzięki 15 wystawcom zaprezentowano różne rodzaje kolekcji i różną tematykę zestawioną w tabelce.

Nowością Na CZAK-u w Toruniu była próba zaprezentowania samych kolekcjonerów oraz ich najciekawszych tematów w postaci plakatów. Na CZAK-u w Radomiu próbowano powtórzyć tę formę prezentacji. Niestety z możliwości tej skorzystało jedynie 3 kolekcjonerów, wobec czego ta wystawa nie odbyła się. Na pytanie: dlaczego nie przywieźli plakatów odpowiadali, że nieporęcznie transportować przez pół Polski taki plakat. Inni zaś, że to wygląda na chwalenie. Szkoda, bo pomysł wydaje się dobry. Szkoda też, że wystawa i giełda trwały tak krótko. Na przyszłość należy organizatorów namawiać do tego, aby wystawa trwała dłużej i uczestnicy CZAK-u mogli w wolnych chwilach zapoznawać się z dorobkiem wydawniczym oraz kolekcjonerskim z ostatniego roku a wszystkie zainteresowane Oddziały PTTK mogły zaprezentować swoje wydawnictwa, odznaki, plakietki, proporczyki itp., wykonane od poprzedniego CZAK-u oraz umożliwić ich nabycie lub wymianę wszystkim zainteresowanym.

Na CZAK-u było obecnych 19 członków „4K”, czyli ok. 16% składu klubu. Nie udało się znowu zebrać wszystkich „klubowiczów” nawet do wspólnej fotografii, choć zdjęcia podczas wystawy były robione. Odbywały się za to spotkanie członków klubu „4K” w mniejszych podgrupach. Tradycyjnie kolekcjonerzy postulowali do organizatorów przyszłych CZAK-ów, aby wykazali więcej zainteresowania dla zabezpieczenia zbiorów kolekcjonerskich na CZAK-u, oraz aby można było przeprowadzić wzorcową wystawę z oceną i nagrodzeniem najlepszych zbiorów. Dyskutowano też nad kolejną propozycją regulaminu klubu zaprezentowaną w ostatnim 26 numerze „Biuletynu kolekcjonerskiego” oraz sposobem wprowadzenia w życie systemu odznak kolekcjonerskich, które po zakończeniu dyskusji zaczną wreszcie funkcjonować.

Henryk P. Sabała

Powrót


Informację opracował: Henryk Paciej. Wszelkie uwagi można przekazać na adres email:  henrykpaciej@orso.pttk.pl
Copyright C 2005 RPK PTTK OPOLE. All rights reserved.  Aktualizowane: grudzień 21, 2005.