Nr 07-08/2003

Powrót

A propos blach studenckich

Natknąłem się przypadkowo na stronę http://www.miramex.com.pl/witka/bk-nks/nks01-03.htm z „blachami” studenckich kół przewodnickich, gdzie Pan Wojciech Kowalski powołuje się m.in. na moje materiały. Cieszę się bardzo, że zostały one tak pożytecznie wykorzystane, spieszę zarazem z kilkoma uwagami (nie mając w tej chwili bezpośredniego kontaktu z Autorem):

1. (szczegół) uprzejmie proszę o skorygowanie brzmienia mojego nazwiska: nie Świetluk ale - bez „e” – ŚWITLUK.

2. (ew. - tytułem uzupełnienia) wspomniane materiały to 3-czesciowy cykl szerszych nieco niż same odznaki i swetry tekstów pt. „Studenckie Koła Przewodnickie” jaki opublikowałem w biuletynie SKPB Lublin „Siwerniak” na podstawie wcześniej zgromadzonych własnych informacji oraz ankiet, jakie na moją prośbę wypełnili Koledzy z części kół na spotkaniach Rady Przewodnictwa Studenckiego.

3. (mój błąd) sweter SKPB Rzeszów ma na rękawie paski: biały, czerwony i granatowy, a nie - jak wówczas napisałem - czarny.

4. (generalnie) w tej chwili już zapewne wszystkie koła mają własne polary i koszulki: np. część członków z mojego SKPB Lublin nosi kurtki polarowe w kolorystyce identycznej jak swetry, zaś koszulki były ( tylko ostatnio ) w trzech wersjach: zielone z białym i żółtym oraz czerwone z granatowym motywem naszej "blachy" na lewej piersi + koszulki z ostatniego „lecia”, okazjonalne kubki itp. – „ogadżetowanie” kół bardzo się zwiększyło.

5. (ostatni znaczek) Blacha Przewodnika AKT pod nr 13 to poprzedniczka lubelskiej „trójkątnej”. Większość kół studenckich powstawała pierwotnie w łonie lokalnych AKT.

W Lublinie właśnie pierwszą „blachę” przewodnicką stworzono dodając do zwykłego znaczka noszonego przez członków AKT okrągłą podkładkę z napisem „Przewodnik Studencki – Beskidy” (z upływem czasu i upolitycznieniem ZSP koła odcinały się od tego ostatniego i pozostawały wyłącznie w ramach PTTK, choć niektóre funkcjonują dzisiaj równolegle także jako niezależne stowarzyszenia).

6. (pokrewne ) Zbliżone nieco charakterem i działalnością do SKPB itp. są jeszcze dwa kluby przy OM PTTK w Warszawie: Studencki Klub Górski: http://www.skg.uw.edu.pl/ Studencki Klub Przodowników Turystyki Górskiej: http://skptg.om.pttk.pl/

Najpełniejsza lista akademickich klubów turystycznych, w tym przewodnickich: http://ka.pttk.pl/kluby.html

Serdecznie pozdrawiam

Jakub Świtluk
jakub.switluk@wp.pl
tel. 0 603 779 833

A propos blach studenckich c.d.

Odwiedziłem właśnie Twoją podstronę dotyczącą odznak przewodników studenckich. Pytasz czy ktoś wie coś na temat odznaki „Przewodnik Studencki Beskidy – Akademicki Klub Turystyczny ZSP Lublin”.

Odznaka ta jest pierwszą blachą obowiązującą w SKPB Lublin. Koło przewodników powstało w konkretnym celu: wyszkolić i stworzyć kadrę do prowadzenia rajdów pieszych w Akademickim Klubie Turystycznym. Dlatego też odznaka AKT została wkomponowana w blachę przewodnika. Obowiązywała w latach 1971-1974 (nie jestem jednak pewien tych dat). Po pewnym czasie zgodnie z tradycją obowiązującą w innych kołach wprowadzono „trójkątne blachy” (w Twoim zestawieniu nr 9). Przewodnicy, którzy otrzymali „stare trójkątne blachy” noszą z reguły obydwie odznaki.

Dodam jeszcze, że przewodnicy studenccy często noszą również „blachy pttkowskie” - okrągłe emaliowane odznaki. Są one jednak uważane za mniej honorne niż „blachy trójkątne”.

Pozdrawiam

Michał Zieliński (SKPB Lublin)
mzielinski@freeway.pl

Od Red.

Dziękuję bardzo za te wypowiedzi. W numerze 3 z roku 2001 „Na szlaku” zamieszczono zestawienie studenckich kół przewodnickich. Niestety nie zamieszczono najważniejszego, czyli wizerunków odznak i swetrów. Na szczęście w wersji internetowej są dostępne i tam znaleźli je nasi korespondenci. Zwracam uwagę na to, gdyż często z braku miejsca lub gorszej jakości materiału ilustracyjnego, nie ma go w tekście drukowanym, ale jest w Internecie. Pełny tekst z rysunkami był także wydrukowany w numerze 18 z roku 2000 „Biuletynu kolekcjonerskiego”.


 Uzupełnienia do studenckich kół przewodnickich

Odpowiadając na prośbę kol. Wojtka Kowalskiego, chciałbym uzupełnić materiał dotyczący studenckich kół przewodnickich.

- Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich w Krakowie. Odznaka jest w kształcie tak jak SKPG, w otoku napis Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich, w centralnym punkcie odznaki trzy bryły (emalia wiśniowa) symbolizujące tatrzańskie szczyty. Autorem projektu jest p. Janusz Trzebiatowski, odznakę wykonał krakowski jubiler p. Borowicz. Istnieje również odznaka z emalią zieloną. Jest to „Honorowa” (wg moich informacji wydano ich 14 sztuk) – w zał. odręczny rysunek.

- Akademickie Koło Przewodników Górskich w Bielsku-Białej powstało w maju 1993 roku przy filli Politechniki Łódzkiej. Autorem pomysłu blachy był członek SKPG „Harnasie” w Gliwicach p. Radosław Truś. Natomiast autorem projektu był p. Andrzej Skotnicki. Odznaka przedstawia motyw pękającej bukwy buka z Babią Górą w tle. Została wykonana w zakładzie grawerskim p. L. Jagiełło w Bielsku-Białej. W sumie wykonano 100 numerowanych blach. Członkowie AKPG noszą czerwone polary z białym paskiem na lewym rękawie. (Informację otrzymałem od p. Franciszka Wawrzuty, który jest Prezesem Koła). W zał. odręczny rysunek odznaki.

- Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie posiada również odznakę sympatyka. Pod odznaką SKPG zamontowano mosiężną, wypolerowaną półokrągłą blachę z wygrawerowanym napisem „SYMPATYK”.

- Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku posiada również odznakę Studenckiego Koła Przodowników Turystycznych. Odznaka ta, poza zmianą w nazwie, nie różni się niczym innym od SKPT.

- Wykonawcą odznak: SKPG Kraków, SKBS Wrocław, SKPB Warszawa, SKPB Rzeszów, SKPB Lublin i SKPT Gdańsk był zakład grawerski p. A. Kołodziejczyka w Krakowie. Autorem tych odznak jest p. Janusz Trzebiatowski.

- Posiadam w swoim zbiorze odznakę Przewodnika Studenckiego „BESKIDY”. Jest to odznaka Akademickiego Klubu Turystycznego ZSP Lublin (na czarnym tle żółty kwiat i złote litery), która jest nałożona na okrągłą, oksydowaną blachę z napisem „Przewodnik Studencki BESKIDY”. W zał. odręczny rysunek.

- Odznaka Przewodników Świętokrzyskich znana jest mi w dwóch rozmiarach i odmianach: Przewodnik Świętokrzyski PTTK (z granatowym otokiem, ładniejsza), wykonana w zakładzie p. A. Kołodziejczyka w Krakowie i druga duża Przewodnik Świętokrzyski z gwiazdką (z czarnym otokiem) wykonana w firmie PIK w Warszawie.

- Mam nadzieję, że informacje te wzbogacą posiadane już wiadomości.

 Marek Nowak z Krakowa

Powrót


Informację opracował: Henryk Paciej. Wszelkie uwagi można przekazać na adres email:  henrykpaciej@orso.pttk.pl
Copyright C 2003 RPK PTTK OPOLE. All rights reserved.  Aktualizowane: czerwiec 03, 2005.