.

logo-NKS.jpg (6145 bytes)

12
----
2001

Powrót

Kalendarzyki kartkowe

Powszechne stały się już "karty” wywodzące się z rodziny kart magnetycznych. Istnieją, jak wiadomo, karty telefoniczne, rabatowe, płatnicze, bankowe, a także wejściowe pełniące m.in. rolę kluczy, mnożą się odmiany kart-identyfikatorów osobistych itp., itd. Niektóre z nich, a głównie te, które pełnią mniej odpowiedzialne funkcje, zainteresowały kolekcjonerów. Dotyczy to np. kart związanych treścią z reklamą i promocją towarów oraz usług. Najbardziej podatne do tworzenia zbiorów stały się karty telefoniczne, które prezentują bogactwo reklamowych ilustracji oraz napisów. Ciekawe też, ale mniej liczne są karty rabatowe.

Większość wspomnianych kart utrzymana jest w typowym, niewielkim, zbliżonym do wizytówek formacie (patrz "Na szlaku'' nr 7-8 2001) i ma zwykle zaokrąglone narożniki; jest jednak tendencja do produkowania, bardziej efektownych, nieco większych formatów.

Nader interesująca jest pokrewna rodzina, która nawiązuje postacią do kart magnetycznych. Są to tzw. kalendarzyki kartkowe. Na jednej ze stron nadrukowane są skrócone kalendarze, na drugiej zaś znajdują się, barwne i sugestywne rozwiązania graficzne reklamujące usługi i produkty, a czasem jakieś okolice i obiekty w kraju i zagranicą. Wyróżniają się karty związane tematycznie z turystyką i te właśnie stały się przedmiotem mojego zbioru. Oto niektóre przykłady.

Najmilsze turystom są oczywiście wędrówki. I tu wyróżniają się kalendarzyki kartkowe wydawane przez Zarząd Główny PTTK. W roku 2001 wydano ich kilka. Na stronie ilustracyjnej widzimy wędrówki w plenerze uprawiane w PTTK; jedna z tych kart, poświęcona jest turystyce górskiej i ukazuje schronisko na Polanie Chochołowskiej. Piękna seria z napisem "Wędruj z nami" (takie w obcych językach), ukazała się na rok 2002. Jest to pięć kart przedstawiających grupy na tle gór i nizin: turystów pieszych, kolarzy, kajakarzy i na koniach. Na rewersie, przy kalendarzu, jest znak organizacyjny PTTK, a także adres ZG.

Interesujące karty-kalendarzyki wydają też urzędy miejskie (zwykle Informacja Turystyczna). I tak np. na karcie Stołecznego Biura Informacji i Promocji Turystycznej w Warszawie widzimy kolumnę Zygmunta na tle Krakowskiego Przedmieścia, a Ustroń zaprezentował kartę z panoramą miejscowości. Starostwo Powiatowe w Starachowicach wydało kalendarzyk z herbem i kilkoma widokami regionu. Podobnie działają przedsiębiorstwa usług turystycznych np. "Czarny Potok" w Krynicy, "Duet” w Zakopanem, czy "Harctur” w Radomiu, ukazując bardzo sugestywnie ilustracje na kartach większych od dotychczasowego formatu. Kalendarzy z planikiem sytuacyjnym miejscowości wydało Uzdrowisko Wisła.

Mniej typowe usługi: doradztwo turystyczne proponuje Warszawska Izba Turystyki ukazując na kalendarzyku swój symbol Kolumnę Zygmunta.

Wiele kalendarzyków kartkowych reklamuje bazę turystyczną. Kilka z nich, to schroniska młodzieżowe PTSM m.in. w Krakowie, Zakopanem, Ustroniu-Jaszowcu. Pięknie prezentują się, na tle panoram górskich: Pensjonacik „JotA" w Rabce i Sanatorium "Korona" w Muszynie oraz okazały Ośrodek Wypoczynkowy "Jodełka” w św. Katarzynie (dawny obiekt PTTK). Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie zachwala camping nr 258.

Są oczywiście i hotele, w tym liczne „Orbisu”, a ponadto rożne ośrodki wypoczynkowe, sportowe, konferencyjne oraz wczasowe, które zachęcają do korzystania ze swoich obiektów i urządzeń w atrakcyjnych miejscowościach.

Nie brak biur podróży oferujących wycieczki i przewozy autokarowe (np. "Małgosia” w Sosnowcu), a także promowe (np. "Petpolonia"), poleca też swoje usługi PKP, które reklamuje Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, ukazując zabytkowe już parowozy, a także reprodukuje fragmenty rozkładów jazdy.

Dodam, że obiekty będące przedmiotem zainteresowania turystów możemy też zobaczyć na kalendarzykach różnych innych, nieturystycznych przedsiębiorstw i warto je włączyć do zbioru.

Adam Czarnowski

kal-8.JPG (87698 bytes)

Od Red.

W lokalu ZG PTTK na Senatorskiej 11 można obejrzeć (do końca grudnia 2001 r.) wystawę pt. "Wizytówki promują turystykę i PTTK”. Jest nader interesujący wybór biletów wizytowych uszeregowanych w działach: "Okolice i obiekty krajoznawcze", Baza turystyczna", "Usługi turystyczne'', „Działacze PTTK”, "Wydawnictwa i Redakcje".

Szczególną uwagę zwraca pomysłowa i elegancka, barwna szata graficzna wizytówek oraz ich walory merytoryczne tj. informacyjne. Wyróżniają się zwłaszcza minipanoramy niektórych okolic górskich oraz schroniska.

Wystawę prezentuje nasz kolega, Członek Honorowy Warszawskiego Klubu Kolekcjonerów, a także Członek Honorowy PTTK, Adam Czarnowski.

Druga, obszerna ekspozycja, tego samego autora, znajduje się w Galerii Warszawskiego Klubu Kolekcjonerów, mieszczącej się w instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej przy ul. Marymonckiej. Wystawa nosi tytuł "Nocleg w podróży".

Składają się na nią: foldery, pocztówki oraz wizytówki i kalendarzyki prezentujące głównie bazę turystyczną a więc hotele, motele, pensjonaty, obiekty agroturystyczne, leśniczówki, schroniska, stanice wodne, ośrodki wczasowe, wypoczynkowo-szkoleniowe itd. Obiekty osadzone są oczywiście w terenie ukazując atrakcyjne turystycznie miasta i wsie, krajobrazy, przyrodę, folklor...

Prezentowane materiały wyróżniają się znakomitym poziomem edytorskich, barwna pomysłową szatą graficzną, w atrakcyjny sposób promują wszelkie formy turystyki.

Zapraszamy do zwiedzenia.

Powrót


Informację opracował: Henryk Paciej. Wszelkie uwagi można przekazać na adres email:  henrykpaciej@orso.pttk.pl
Copyright C 2001 RPK PTTK OPOLE. All rights reserved.  Aktualizowane: czerwiec 03, 2005.