.

logo-NKS.jpg (6145 bytes)

4
----
2001

Powrót

WIDZEWSKA GALERIA EKSLIBRISU

Wojalski.gif (3330 bytes)

Od początku istnienia
w Łodzi Domu Kultury “502”,
to jest od 23 października 1990r. - zorganizowana została Widzewska Galeria Ekslibrisu,
a jej twórca to:
Mirosław Zbigniew Wojalski -
kolekcjoner ekslibrisów,
członek - współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Miłośników Ekslibrisów.

 

Dla niewtajemniczonych należy w skrócie wyjaśnić co to jest ekslibris? Otóż ekslibris jest ozdobnym znakiem własnościowym książki, mówiącym, że dana książka należy do określonego księgozbioru. Ta mała kartka papieru wklejana na wewnętrznej stronie okładki książki zawiera łacińskie określenie “ex libris” (oznaczające “z książek”, “z księgozbioru”) połączone z imieniem i nazwiskiem właściciela i z rysunkiem. Rysunek charakteryzuje bądź posiadacza księgozbioru, bądź sam księgozbiór, ale czasem jest tylko piękną grafiką, mogącą istnieć samodzielnie bez owych słów “ex libris Ryszarda Bandosza”.

    Pierwsze polskie ekslibrisy powstały przed prawie 500 laty, w r. 1516 i 1517, a ich głównym elementem był herb właściciela - biskupa Macieja Drzewickiego z Drzewicy (dziś województwo łódzkie). Przez wieki, do dziś ekslibris ozdabia książkę, wywołuje wrażenia estetyczne, pomaga odnaleźć właściciela książki, budzi zainteresowanie książką i jej poszanowanie.

Ekslibrisy prezentuje się na wystawach, tak jak znaczki pocztowe, widokówki, karty telefoniczne etc. Prezentowane są ekslibrisy wykonane przez jednego autora, i wtedy tematyka ich jest różna bądź różnych autorów na ten sam temat (np. architektura, przyroda, muzyka, koleje i tramwaje, kosmonautyka, militaria, numizmatyka, także “Łódź”), czyli wystawy tematyczne.

Widzewska Galeria Ekslibrisów jest jedyną w Łodzi stałą galerią ekslibrisów, prowadzoną społecznie przez jej założyciela. Zaprezentowano na niej prawie 50 wystaw ekslibrisów o takich tematach jak np.: “Podbój kosmosu na ekslibrisach w 33 rocznicę wystrzelenia pierwszego sputnika 4 X 1957-1990”, “Orły na ekslibrisach”, “Ekslibrisy numizmatyczne z kolekcji Stanisława Bulkiewicza”, “Kobieta na ekslibrisach”, “Ekslibrisy Wojciecha Cieślaka”, “Ekslibrisy dzieci i dla dzieci”, “Łódzkie ekslibrisy”, “Motywy patriotyczne i inne na ekslibrisach Ryszarda Bandosza”, “Motywy kwiatowe na ekslibrisach”, “Ekslibris familijny”, “Motywy łódzkie na ekslibrisach”, “Ekslibrisy kolejowe” z kolekcji Wojciecha Cieślaka, “Ekslibrisy dla Ew”, “Architektura zabytkowa”, “Ekslibrisy japońskie z kolekcji Masakatsu Yoshida”, “Ekslibrisy bibliotek publicznych”, “Ekslibrisy przyrodnicze”, “Ekslibrisy medyczne”, “Ekslibris krajoznawczy”, “Architektura Łodzi i innych miast na ekslibrisach”, “Ekslibrisy dzieci”, “Rośliny lecznicze na ekslibrisach Krzysztofa Kmiecia z Krakowa”, ”Motywy muzyczne na ekslibrisach”, “Portrety pisarzy i poetów na ekslibrisach”, “Ekslibris z kobietą”, “Ekslibrisy dzieci łódzkich i nie tylko”, “Ekslibrisy członków TOnZ autorstwa prof. Anny Czapskiej”. Były także wystawy autorskie ekslibrisów, np.: Anny Czapskiej, Zbigniewa Dolatowskiego, Leszka Frey Witkowskiego, Bogusława Szczepańczyka, Juliusza Szczęsnego Batury, Jana Tadeusza Czecha, Tadeusza Wacława Budynkiewicza, Kazimierza Zbigniewa Łońskiego.

Pod koniec ubiegłego roku duże wrażenie spowodowała wystawa ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia”. Prezentowano na niej 125 ekslibrisy przedstawiające podróżowanie człowieka po ziemi (pieszo, konno, na nartach), na wodzie, w powietrzu i w kosmosie. Autor ekslibrisów Krzysztof Kmieć, doktor nauk farmaceutycznych, pracownik naukowy Katedry Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest znanym twórcą ekslibrisów z motywami przyrodniczymi o tak szczególnej tematyce jak rośliny lecznicze. Wykonywaniem ekslibrisów zajmuje się od 1985 roku, w swoim dorobku twórczym ma ponad 1250 ekslibrisów, w większości linorytów, choć stosuje też inne techniki. Ekslibrisy dra Krzysztofa Kmiecia znaleźć można w wielu znaczących kolekcjach publicznych i prywatnych, w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Farmacji UJ w Krakowie, Muzeum Farmacji w Łodzi i w Poznaniu, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Gabinecie Grafiki Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, ExLibris Society w Sztokholmie, The Medical Center University of Illinois i innych.

Uczestniczył w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach ekslibrisów i konkursach zdobywając - nagrody i wyróżnienia m.in, w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Zakopanem, Jeleniej Górze-Cieplicach, Limanowej, Skale. Publikowano jego ekslibrisy w wielu wydawnictwach m.in. w katalogu europejskiego ekslibrisu farmaceutycznego i w katalogu "Polski ekslibris medyczny" pod red. dra Wiktora Dziulikowskiego, który ukazał się z okazji 40-lecia Akademii Medycznej we Wrocławiu. Większość ekslibrisów została przez Krzysztofa Kmiecia wykonana dla pracowników służby zdrowia (głównie farmaceutów) a zasadniczo pracowników naukowych wyższych uczelni. Ale nie tylko. Bowiem drugim niemniej interesującym hobby Krzysztofa Kmiecia jest turystyka, której bakcyl połknął jeszcze na studiach. Podróżując dużo. m. in. z Akademickim Klubem Turystycznym "Eskulap" zwiedził 30 krajów Azji, obu Ameryk i Ameryki Środkowej, a także Spitzbergen. M. in. zwiedził Afganistan, Birmę, Boliwię, Indie, Indonezję, Meksyk, Mongolię, Nepal, kraje Bliskiego Wschodu. Także dla uczestników tych wypraw wykonał ekslibrisy. Niemal każdy ekslibris opatrzony jest swoistą "metryką" jego posiadacza, opisuje jego pracę i hobby. Krzysztof Kmieć wykonuje bardzo dużo ekslibrisów farmaceutycznych, z wężem Eskulapa i z motywem roślin leczniczych. Pokazywane są one na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Od 9 stycznia do 12 marca 2001 roku w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi eksponowana jest wystawa „Juliusz Szczęsny Batura. Ekslibrisy”, a 13 marca nastąpi otwarcie wystawy "Ekslibrisy kolejowe". Dla tych, którzy zechcą odwiedzić galerię podaję jej adres:
Widzewska Galeria Ekslibrisu WGE, Łódź, ul. M. Gorkiego 16, Dom Kultury „502” (I piętro), można tam dojechać tramwajami 3, 8, 9, 10 i autobusami 64, 69, 75, 77, 85, 90 91 do zbiegu ulic Rokicińskiej i Puszkina. Szczegółową informację można uzyskać pocztą elektroniczną - e-mail: wojalski@wojalski.pl.

Warto dodać jeszcze, że o wszystkich wystawach dokładne informacje zamieszcza “Kalejdoskop - Łódzki Informator Kulturalny”, oraz “Wiadomości Dnia” - obecnie połączone z “Dziennikiem Łódzkim”. Każdą z wystaw odnotowuje także red. Stanisław Bulkiewicz w swoim kąciku kolekcjonerskim “Bazar Zbieraczy” ukazującym się raz w tygodniu w czwartek od prawie 25 lat (ponad 1500 wydań “Bazaru...”) w “Expressie ilustrowanym”- łódzkiej gazecie codziennej. Drukowane są katalogi z wystaw, sponsorowane m.in. przez Powszechny Bank Kredytowy PBK Oddział w Łodzi. Natomiast twórca galerii i jej wieloletni społeczny kustosz Mirosław Zbigniew Wojalski popularyzuje ekslibrisy także w internecie pod adresem: http://www.wojalski.pl/ , gdzie zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych.

 Henryk Paciej

 

.

.

Powrót


Informację opracował: Henryk Paciej. Wszelkie uwagi można przekazać na adres email:  henrykpaciej@orso.pttk.pl
Copyright C 2001 RPK PTTK OPOLE. All rights reserved.  Aktualizowane: czerwiec 03, 2005.