.

logo-NKS.jpg (6145 bytes)

3
----
2001

.Powrót

"Schody kawowe"

Życie sprawiło, że od pewnego czasu stworzyliśmy z gronem przyjaciół Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne. Zostało ono zawiązane 21.01.2000 r. Łączność z sympatykami i miłośnikami historii Kwidzyna i powiatu została nawiązana kwartalnikiem „Schody kawowe” oraz współuczestniczeniem w organizowaniu wystaw i konkursów. KTK zorganizowało spotkanie z autorką Lilianną Krantz-Domasłowską połączone z promocją jej książki „Katedra w Kwidzynie”. Powiat kwidzyński i jego zabytki nie mają zbyt bogatej bibliografii, monografia katedry napisana na bazie pracy doktorskiej autorki jest, więc ciekawą pozycją. Na łamach „Schodów Kawowych” KTK zajmuje się promowaniem ludzi kultury, amatorów grafików, plastyków i malarzy. Stara się promować również początkujących poetów i prozaików. Nieobce są mu tematy historyczne, którym poświęcony jest osobny dział. KTK udało się już skupić wokół siebie ludzi różnego wieku i różnych profesji, którzy nieraz po raz pierwszy w życiu prezentują publicznie swoje prace poza najbliższym kręgiem rodziny i przyjaciół.

Pomimo tego, że istniejemy krótko nasza działalność odbiła się już echem na łamach prasy i telewizji. Jednym z pomysłów godnych realizacji jest reaktywowanie tradycji organizowania Targów Staroci. Plany te zostały zrealizowane 24 czerwca 2000 roku i uświetnione były pokazami sztuki ludowej, zanikających zawodów takich jak np. kowalstwa artystycznego, nie zabrakło pokazów walk rycerskich i muzyki w dawnym stylu. Pomoc okazali sponsorzy. Targi odbywały się w dawnej scenerii gdyż jedna z firm kwidzyńskich zaoferowała się wykonaniem drewnianych ław i stołów. Gdyby ktoś zechciał zasięgnąć szerszych informacji lub wybierał się w przyszłości do nas, aby wystawić zwoje zbiory do pokazania lub wymiany, to kontakt można nawiązać z Jarosławem Judzińskim z Kwidzyna dostępnym pod telefonem (0-55) 279-12-61. Należy zaznaczyć, że istnieje możliwość zakwaterowania, wyżywienia oraz zarezerwowania miejsca do parkowania.

We wspomnianym na początku wydawnictwie „Schody Kawowe” istnieje rubryka pt. „Ze strychu dziadka Hieronima”, poświęcona kolekcjonerom. Bardzo chętnie umożliwi kontakty z ludźmi, którzy maja pocztówki z Kwidzynem (Marienwerder) na wymianę lub sprzedaż. Wśród organizowanych wystaw dużym zainteresowaniem cieszyła się druga część ubiegłorocznej wystawy pocztówek p.t. „Kwidzyn zapomniany”.

Z okazji 80 rocznicy plebiscytu planowana jest sesja popularnonaukowa poświęcona dziejom Kwidzyna, w szczególności w XIX i XX wieku. O innych imprezach będę informować na bieżąco.

Bardzo się cieszę, że istnieje taka strona w Internecie jak Wasza http://www.miramex.com.pl/WITKA/4K/KOL_KRAJ.HTM .
Gratuluję pomysłu i życzę sukcesów. Mam cichą nadzieję, że już wkrótce „Schody Kawowe” też będą dostępne tą coraz bardziej popularną drogą przekazu informacji.

Prezes Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego

Justyna Liguz-Kołakowska z Kwidzyna


Powrót

Studenckie koła przewodnickie

Podjąłem próbę przedstawienia oznak, strojów organizacyjnych oraz wskazania ich terenu działalności, zakresu uprawnień. Mam świadomość, że wiedza moja jest niepełna i dlatego byłbym wdzięczny wszystkim, którzy chcieliby uzupełnić informację. W opracowaniu tym wykorzystałem miedzy innymi materiały Jakuba Świetluka - członka SKPB Lublin oraz Marka Nowaka z Krakowa. Autorem odznak 1,3,4,8,9 i 10 jest Janusz Trzebiatowski a wykonawcą Alfons Kołodziejczyk.

Prezes Klubu Kolekcjonerów-Krajoznawców "CHOMIK"

Wojciech Kowalski z Lublina

1.  Studenckie Koło Przewodników Górskich - Kraków

  Powstało w 1955 r. jako Koło Przewodników Studenckich, obecna nazwa koła od 1967 r. Teren działalności to Beskid Makowski, Wyspowy, Pasmo Babiogórskie i Jałowieckie, Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki i ich Pogórza, Spisz i Orawa.
  Blacha przedstawia stylizowaną podhalańską spinkę. Trójkątny kształt blachy stał się wzorem dla odznak innych kół i jest nadal charakterystyczny dla przewodnictwa studenckiego.
  Sweter - kolor ciemnoczerwony z białymi i czarnymi pasami na ramionach i rękawach.

 

Brak informacji

 

2.  Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich - Kraków

  Koło to wyłoniło się w 1987 r. ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Teren działalności - Tatry Polskie i Słowackie.
  Odznaka jest w kształcie jak SKPG, w otoku napis Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich, w centralnym punkcie trzy bryły (emalia wiśniowa) symbolizujące tatrzańskie szczyty. Istnieje również odznaka "Honorowa" z emalią zieloną.
  Brak danych o stroju organizacyjnym.

3.  Studenckie Koło Przewodników Sudeckich - Wrocław

Powstało w 1957 r. we Wrocławiu. Teren działania - Sudety i Dolny Śląsk.
Blacha - schronisko na Śnieżce (1602 m n.p.m.).
Sweter granatowy z czerwono-żółtym paskiem na lewym rękawie.

4.  Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Warszawa

  Powstało w 1957 r. w Warszawie. Teren działania - Bieszczady, Beskid Niski i ich Pogórza.
  Blacha przedstawia stylizowaną cerkiew.
  Strój organizacyjny - brązowa koszula i od niedawna czerwony "polar" z biało czarnym paskiem na lewym rękawie.

5.  Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Katowice

  Powstało w 1963 r. Teren uprawnień - Beskidy od Zachodu po Dunajec (Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, Średni, Wyspowy i Gorce).
  Blacha SKPB przedstawia nieistniejącą bacówkę z Polany Stawieniec pod Kudłoniem. Sweter przewodnicki jest koloru czerwonego z wyhaftowaną na piersiach czarną parzenicą orawską.
  Blacha "Sympatyk Koła" wydawana jest osobom bez uprawnień.

  Przewodników i sympatyków SKPB rozpoznać można również po czerwonych kubkach (metalowych) oraz białych i czerwonych koszulkach z wizerunkiem blachy koła.

6.  Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" - Gliwice

Powstało w 1967 r. Teren uprawnień - Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, Makowski i Orawa.
Blacha SKPG przedstawia tańczącego harnasia.
Sweter granatowy z czarno-białym paskiem na lewym rękawie, uzupełnieniem stroju przewodnickiego są koszulki i plakietki z harnasiem.
(wg e-maila Mirosława J. Barańskiego SKPG "Harnasie" z 15.12.2006 sweter ma pasek czerwono-biały, przy czym czerwony u góry)

 

Nie ma

7.  Studenckie Koło Przewodników Świętokrzyskich - Warszawa

  Koło założone w 1969 r. w Warszawie. Teren działalności - Góry Świętokrzyskie.
  Nie wprowadzono własnego wzoru trójkątnej blachy ani swetra koła.
  Członkowie SKPŚ noszą okrągłą odznakę przewodnika świętokrzyskiego PTTK: jeleń z dwuramiennym krzyżem między rogami, stojący obok jodły na gołoborzu, na tle gór.

8.  Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Rzeszów

  Powstałe w 1970 r. Teren uprawnień - Bieszczady, Beskid Niski i ich Pogórza.
  Blacha przedstawia motyw ludowy zwany "lilią łańcucką".
  Sweter - szary kolor z biało-czerwono-czarnym (?) paskiem na dolnym rękawie, uzupełnienie stroju stanowią zielone koszulki z nadrukiem blachy.

9.  Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Lublin

Działa od 1971 r. Teren uprawnień - Bieszczady, Beskid Niski i ich Pogórza.
Blacha przedstawia motyw ludowej wycinanki z Lubelszczyzny.
Sweter - kolor zielony z żółto-brązowym paskiem na lewym rękawie.

oSKPTkGd.bmp (14750 bytes)

 

Brak informacji

10.  Studenckie Koło Przewodników Turystycznych - Gdańsk

  Powstało w 1971 r., jako Studencki Klub Przewodników Turystycznych, zrzeszając przodowników turystyki górskiej, pieszej, rowerowej i kajakowej.
  Obecna nazwa koła od 1978 r.
  Blacha - przedstawia ludowy motyw kaszubski.

11.  Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Łódź

  Utworzone w 1983 r. w Łodzi.
  Teren działalności to głównie Pieniny, Gorce, Beskid Wyspowy, Sądecki i Niski po dolinę Wisłoki.
  Blacha przedstawia dziewięćsił bezłodygowy.
  Sweter koloru bordowego z granatowo-kremowo-granatowym paskiem na piersi i rękawach.

sSKPG-BB.bmp (35046 bytes)

12.  Akademickie Koło Przewodników Górskich - Bielsko-Biała

  Powstało w 1993 r.
  Odznaka przedstawia motyw pękającej bukwy z Babią Górą w tle.
  Została wykonana w ilości 100 szt. w zakładzie grawerskim p. L. Jagiełło w Bielsku-Białej. Członkowie AKPG noszą czerwone polary z białym paskiem na lewym rękawie.

 
13. Jako dodatek do opisanych powyżej 12 kół Studenckich
             - odznaka ze zbiorów Marka Nowaka z Krakowa.

  Przewodnik Studencki "Beskidy" odznaka Akademickiego Klubu Turystycznego ZSP Lublin. Na czarnym tle żółty kwiat i złote litery, które są nałożone na okrągłą oksydowaną blachę z napisem Przewodnik Studencki Beskidy. ???
  Czy ktoś wie coś więcej na ten temat.

Powrót


Informację opracował: Henryk Paciej. Wszelkie uwagi można przekazać na adres email:  henrykpaciej@orso.pttk.pl
Copyright C 2001 RPK PTTK OPOLE. All rights reserved.  Aktualizowane: grudzień 16, 2006.