IV Wojewódzki Zlot Aktywnych Krajoznawców WZAK - Bydgoszcz 2009

Z inicjatywy Anny i Piotra Hartwichów - działaczy Oddziałowej Komisji Krajoznawczej, oraz Tadeusza Frymarka - wiceprezesa Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, a także Krzysztofa Czerepowickiego - przewodniczącego Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w dniach 17-18.10.2009 r. odbył się w Bydgoszczy IV Wojewódzki Zlot Aktywnych Krajoznawców.

Uczczenie 70. rocznicy Kampanii Wrześniowej, promocja walorów krajoznawczych Bydgoszczy i okolic, możliwość zdobycia odznak krajoznawczych "Przyjaciel Bydgoszczy" oraz "Wędrownik Pomorza i Kujaw" czy wreszcie integracja środowisk krajoznawczych województwa kujawsko-pomorskiego to cele imprezy, które w pełni zostały zrealizowane. W gościnnych progach bydgoskiego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zjawiło się blisko 50 uczestników reprezentujących środowiska krajoznawców Grudziądza, Torunia, Świecia, Włocławka, Kruszwicy, Ciechocinka oraz Bydgoszczy. Na Zlocie byli również krajoznawcy z województwa pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Sobotnia część zlotu poświęcona Bydgoszczy rozpoczęła się od uroczystego powitania uczestników w Sali Sesyjnej bydgoskiego Ratusza przez wiceprezydenta miasta Wojciecha Nowackiego. W części poznawczej krajoznawcy zwiedzili ekspozycję muzealną mieszczącą się w bydgoskich spichrzach, odbyli rejs po Brdzie Bydgoskim Tramwajem Wodnym, zapoznali się z najważniejszymi zabytkami Starego Miasta, a także mieli możliwość obejrzenia inscenizacji potyczki rycerzy polskich z krzyżackimi. Późnowieczorny spacer przez miasto dodatkowo pokazał uczestnikom piękno bydgoskiej secesji. W sobotę również odbyło się posiedzenie Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK oraz otwarte spotkanie instruktorów krajoznawstwa województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie tego spotkania Andrzej Urbański i Andrzej Hermann z Torunia oraz Zbigniew Suszyński z Włocławka z rąk Krzysztofa Czerepowickiego otrzymali legitymacje Instruktora Krajoznawstwa Regionu.

Niedzielna część zlotu przeznaczona była na wycieczkę ukazującą najciekawsze zakątki Pałuk i Krajny leżące na zachód i południo-zachód od Bydgoszczy. Trasa wycieczki obejmowała Kruszyn z obiektami militarnymi tzw. "Przedmościa Bydgoskiego". Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki było Nakło nad Notecią, gdzie uczestnicy obejrzeli ciekawą ekspozycję Muzeum Ziemi Krajeńskiej. W planie była również Kcynia z późnobarokowym, pokarmelickim kościołem NMP. W Gołańczy zlotowicze zapoznali się z gotycko-barokowym kościołem NMP wchodzącym w skład dawnego kompleksu pobernardyńskiego oraz pozostałościami zamku Pałuków. Następnie organizatorzy zawieźli uczestników do Grocholina. W tej miejscowości w otoczeniu zadbanego parku uczestnicy obejrzeli dwa zabytki. Pierwszym z nich jest wzniesiony na początku XVII w. murowany późnogotycko-renesansowy dwór obronny oraz zbudowany po 1836 r. późnoklasycystyczny pałac. Ostatnim obiektem, jaki zwiedzili zlotowicze, był Smogulec z bardzo ciekawym kościołem pw. św. Katarzyny i bł. Marii Pasterki.

Niezwykle napięty, ale i bardzo ciekawy program Zlotu został zrealizowany. Krajoznawcy z woj. kujawsko-pomorskiego z niecierpliwością czekają na przyszłoroczny, kolejny już V Wojewódzki Zlot Aktywnych Krajoznawców.

Krzysztof Czerepowicki

zdjęcie

Uczestnicy IV WZAK-u przy Pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. Foto Tadeusz Perlik.